Irlandzkie klimaty w II LO w Nowym Targu | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Irlandzkie klimaty w II LO w Nowym Targu

23 grudnia 2020

Grudzień w nowotarskim II LO obfitował w liczne działania i atrakcje, które były nastawione na rozwój kompetencji kulturowo - językowych uczniów. Wszystkie działania, prowadzone są w ramach programu edukacyjnego „Irlandia w Szkole”, do którego II LO w Nowym Targu przystąpiło we wrześniu 2020.

Początkiem grudnia uczniowie wzięli udział w warsztatach bożonarodzeniowych „Zielone Święta”, gdyż klimat świąt oraz czynności bożonarodzeniowe w Irlandii rozpoczynają się tuż po Halloween. Pani Justyna Mazurek – Schramm, z Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu przygotowała dla uczestników warsztatów prezentację, w której omówiła najważniejsze zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe.

Udział w projekcie umożliwił również licealistom z nowotarskiej szkoły, uczestnictwo w spotkaniu z Ambasador Irlandii w Polsce Emer O’Connell, które odbyło się w wersji online 10 grudnia. Pani Ambasador mówiła głównie o jej pracy oraz kobietach w irlandzkiej polityce. W drugiej części spotkania, uczniowie zadawali pani O’Connell pytania dotyczące życia w Polsce, języka irlandzkiego, irlandzkich przepisów itp., na które uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi.

Natomiast, 15 grudnia odbyło się spotkanie, z instruktorką i tancerką tańca irlandzkiego – panią Magdaleną Mak – Jeszka. Była historia tańca irlandzkiego, epoka mistrzów tańca, rodzaje tańców solowych oraz grupowych, najlepsi tancerze irlandzcy, kostiumy, obuwie, jak również przedstawienie taneczne „Riverdance”, dzięki któremu świat oszalał na punkcie tańca irlandzkiego.

Obok rozwijania sprawności językowych uczniów II LO w Nowym Targu, program edukacyjny „Irlandia w Szkole”, dba o rozwój ich kompetencji interkulturowych. Rosnąca mobilność społeczeństwa, coraz częstsze wyjazdy uczniów na zagraniczne wymiany sprawiają, że przygotowanie uczniów do funkcjonowania wśród różnych kultur jest szczególnie ważne.

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu