Spotkanie z Wojewodą Małopolskim w nowotarskim starostwie | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Spotkanie z Wojewodą Małopolskim w nowotarskim starostwie

16 lutego 2016
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W poniedziałek 15 lutego br. w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu gościł, mianowany pod koniec ubiegłego roku, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, który przybył do Nowego Targu na spotkanie z wójtami i burmistrzami z terenu powiatu nowotarskiego, a także z przedstawicielami powiatowych służb, inspekcji i straży. Podczas spotkania zebranym gościom przedstawione zostały plany i założenia dotyczące wspólnych działań, które realizowane będą przez wojewodę we współpracy z samorządami na rzecz mieszkańców Małopolski. W swym wystąpieniu Józef Pilch zwrócił uwagę na konieczność wspierania gospodarki regionu poprzez wspólne inwestycje i inicjatywy proobywatelskie. Jednym z pierwszych przedsięwzięć, które będzie wdrażał nowy wojewoda jest wsparcie organizacji Światowych Dni Młodzieży, które zgromadzą w Krakowie i w całym województwie ponad 2 mln pielgrzymów z całego świata. Priorytetowym zadaniem na najbliższy rok jest również rozpoczęcie realizacji bardzo ważnego programu 500+, który wprowadzony zostanie by wspomagać finansowo polskie rodziny. Bardzo ważnym ogniwem w jego realizacji są właśnie samorządy, które najlepiej znają sytuację rodzin na swoim terenie. One także muszą organizacyjnie przygotować się na rozdysponowanie środków z programu.

Kolejno podczas spotkania głos zabrała Poseł na Sejm RP Anna Paluch, która przedstawiła obecnym szczegóły dotyczące obowiązujących przepisów prawa wodnego, w tym sporządzania map zagrożeń powodziowych oraz przepisów mających odniesienie do ochrony środowiska, a w szczególności do gospodarki ściekowej. Założenia w sprawie uproszczenia zasad ubiegania się o dofinansowanie inwestycji drogowych przedstawił następnie Poseł na Sejm RP Edward Siarka, natomiast kwestię planowanego remontu drogi prowadzącej z Lubnia do Rabki-Zdroju przybliżył Senator Jan Hamerski.

Celem spotkania było również przedstawienie planów dotyczących wspólnych działań oraz oczekiwań lokalnych samorządowców wobec obecnego przedstawiciela administracji rządowej w Małopolsce. Wystąpienia wzniośle rozpoczął Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak, który podkreślił, jak ważna dla podhalańskich samorządowców jest dbałość o wspólne dobro, oparta na tradycyjnych wartościach. Kolejno Burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło przywołała temat Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które w opinii rabczańskich władz wymaga reformy wprowadzającej zmiany w funkcjonowaniu tego organu. Następnie burmistrz poruszyła temat mających powstać w tym roku, na potrzeby Światowych Dni Młodzieży, nadajników telefonii komórkowej zlokalizowanych na terenie uzdrowiska, których oddziaływanie budzi wątpliwości m.in. lekarzy specjalistów pracujących w placówkach opieki zdrowotnej na terenie miasta. Wojewoda wyjaśnił, że mające pojawić się w Rabce-Zdroju maszty będą jedynie konstrukcjami mobilnymi, które zostaną zdemontowane po zakończeniu obchodów ŚDM. Do tematu Światowych Dni Młodzieży odniósł się następnie Dyrektor nowotarskiego szpitala Marek Wierzba, który wnioskował o ujęcie w składzie komitetu organizacyjnego tej imprezy przedstawiciela nowotarskiej placówki, koordynującej obecnie funkcjonowanie ratownictwa medycznego zarówno na terenie powiatu nowotarskiego, jak i powiatów sąsiednich. Dyrektor prosił też o interwencję mającą usprawnić procedurę badania jakości wody, która aktualnie generuje zbędne koszty i przysparza licznych trudności tutejszym służbom. Kolejno głos zabrał Burmistrz Miasta Nowego Targu Grzegorz Watycha, który zwrócił uwagę na najważniejsze z planowanych inwestycji drogowych, w tym modernizację drogi z Rabki-Zdroju do Nowego Targu. Jako ostatni, głos zabrał Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz, który podkreślił konieczność zmiany przepisów w kierunku ułatwienia możliwości regulacji koryt rzecznych, a także przypomniał o mających wejść w życie przepisach o dostosowaniu budynków przedszkoli do nowych wymogów bezpieczeństwa pożarowego, które będzie znacznym obciążeniem dla samorządów oraz zwrócił się do wojewody o pomoc finansową w celu zrealizowania tych dostosowawczych inwestycji.

Na zakończenie spotkania wojewoda Józef Pilch życzył obecnym samorządowcom wszystkiego dobrego obiecując jednocześnie, że podczas swej kadencji odwiedzi gminy i miasta z terenu powiatu nowotarskiego, by zapoznać się bezpośrednio z potrzebami mieszkańców i wesprzeć ważne dla nich inicjatywy.